FOTOĞRAFLARDA PHOTOSHOP İŞLEMİ

Evlilik Foto firması Photoshop Programını Türkiye’de lisanslı olarak kullanan ilk işletmedir. İlk yapan olmanın kazandırmış olduğu birikim ve deneyimler ile kusursuz sonuçlar üretmek bizler için doğal bir süreçtir.

evlilik-foto-dogalligi korumak

Retouch nedir ?

Türkçe karşılığı rötuş tur , düzeltme, düzenleme anlamında kullanılmaktadır. Photoshop programı kullanılarak fotoğraflar üzerinde yapılması gereken temel düzenlemelere genel olarak rötuş denir. Özet olarak anlatmak gerekirse fotoğraf çekim esnasında bazı detaylara müdahale etmek bazen fazlasıyla zaman kaybettirebilir. Düğün fotoğraf çekimleri genellikle kısa zaman dilimlerinde ve bir telaşın içerisinde yapılmaktadır. Bazen uçuşan bir saç teli, bazen bir makyaj hatası, sert yansıyan bir ışık hüzmesi, istenmeyen gölgeler  ve bazen de çok daha ileri seviye işlemler ( zayıflatma, burun estetiği ) gibi işlemler çekim sonrası baskı öncesi mutlaka kontrol edilip uzman bir fotoğrafçı tarafından mutlaka rötuşlanmalıdır.

Photoshop fotoğrafları bozar mı ?

Tecrübeli bir uzman tarafından yapılacak olan Photoshop işlemleri her zaman fotoğraflar üzerinde olumlu etkiler göstermekte ve gelin damatlar tarafından beğenilmektedir. Yeterli deneyimi olamayan kişler tarafından yapılan hatalı uygulamalar fotoğrafların doğallığını bozmakta ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebep ile uzmanlığını ispatlamış olan fotoğraf firmalarını tercih etmek iyi bir sonuç ile karşılaşmak açısından oldukça önemlidir.

Photoshop’ da fotoğraflara neler yapılıyor ?

Evlilik Foto ekibi çekilen fotoğrafların gelin damatlarımız tarafından ön elemesi yapıldıktan sonra Photoshop işlemine başlamaktadır. Fotoğraflar üzerinde birçok işlem yapılmaktadır. Bu işlemler sırasıyla şöyledir :

  • Fotoğrafın tonlama ayarı yapılır,
  • Background ve  ten renk ayarı yapılır,
  • Genel toz vb temizleme işlemi yapılır,
  • Kadraj işlemi yapılarak gereksiz olan sahneler kesilir,
  • Ten rötuşu yapılır, yüzdeki sivilce vb istenmeyen detaylar temizlenir,
  • Özel efektler kullanılarak, detaylar daha ışıltılı hale getirilir,
  • Makyaj kontrolü yapılır ve var ise hatalar düzenlenir,
  • Estetik amaçlı detaylar kontrol edilir ve düzenlemeleri yapılır. Burun estetiği vb.
  • Ve tabiiki Evlilik Foto formülünde bulunan sihirli dokunuşlar yapılarak işlem sonlandırılıyor.

Hangi fotoğrafa ne ölçüde işlem yapılmalı ?

Bu tamamen gereksinim ile ilgili bir detaydır. Her kişinin ve hatta her fotoğraf karesinin farklı müdahalelere ihtiyacı vardır. Düğün fotoğrafları ise tüm fotoğraf kategorilerinin içerisinde en dikkatli olunması gereken fotoğraf biçimidir, çünkü ömürde bir kez olan ve manevi değeri para ile ölçülemeyecek değere sahiptir. Evlilik Foto olarak biz müşterilerimiz ile projemizi ortak yürütmekte ve son aşama olan baskı aşamasına kadar yaptığımız işlemleri gelin damatlarımıza onaylatarak, her projeyi mutlaka mutlulukla sonlandırmaktayız.

Çekilen her fotoğrafa Photoshop işlemi gerekli midir ?

Bazı müşterilerimiz onları ilk tanıdığımızda kesinlikle doğallıktan yana olduklarını ve hiçbir ekstra düzenleme istemediklerini belirtirler ( çünkü daha önce kendileri veya bir tanıdıkları işinde uzman olmayan fotoğrafçılardan hizmet almışlar ve bu konuda dilleri yanmıştır ). Biz onları hoşgörü ile karşılıyor ve evvela fotoğraflarını çekiyoruz. Daha sonraki aşamalarda onlara özel birkaç fotoğraf örneğini Photoshop’da düzenliyor ve beğenilerine sunuyoruz. Elbette her zaman olduğu gibi beğenilerini kazanıyor ve tam istedikleri özellikte eşsiz ve doğal güzellikte bir düğün albümleri oluyor.

Özel Efektler nedir ?

Fotoğraf çekim esnasında yapmanın mümkün olmadığı bazı özel efektleri müşterilerimizin beğenisine sunuyor ve istekleri üzerine albümlerinde kullanılacak olan fotoğraflarına uyguluyoruz. Örneğin renkli çekilmiş bir fotoğrafı siyah beyaz veya vintage renk tonlarında hazırlıyoruz. Veya gündüz çekilmiş bir fotoğrafı gece çekilmiş etkisine dönüştürüyor ve daha saymakla bitmeyecek birçok özel efekt seçeneğini müşterilerimiz ile paylaşıyoruz.

evlilik-foto-ozel efektler

Evlilik Foto’ nun farkı nedir ?

Evlilik Foto Photoshop programını Türkiye’de lisanslı olarak kullanan ilk firmadır, ve 3 nesildir fotoğrafçılık mesleğini yürüten ailenin fertleri bu işi sürdürmektedir. Yaklaşık 30 yıl önce henüz Photoshop programının bile  icat edilmediği tarihlerde, rötuş esnasında yapılan hemen her tekniği, ince uçlu kalemler ve özel baskı yöntemleri ile bizler zaten gerçekleştiriyorduk. Her kişinin kendi karakterine uygun yapılması gereken bu işlemler de deneyim herşeyden önce gelmektedir. Günümüzde hemen hemen tüm fotoğraf firmaları otomatik rötuş programları veya Photoshop programının sunduğu  otomatik uygulamalar sayesinde bu işlemi hızlı ve kolay yöntemler ile gerçekleştirmektedir. Evlilik Foto olarak bizim farkımız her bir yüz ve cilt tipine uygun olan tekniği minik dokunuşlar gerçekleştirerek ( bir nevi el dokuma halı işler gibi ) , geniş zamana yayıyor ve kusursuzluğu garantiliyoruz. Bir fotoğraf karesi üzerinde yaklaşık bir saat el işçiliği uyguluyoruz. Böylelikle Evlilik Foto Photoshop uygulamasından sonra kendinizi bir yıldız gibi hissediyorsunuz.

evlilik-foto-retouch-islemi

Posted in Genel, PHOTOSHOP İSLEMİ and tagged , , .